Jó pár éve kacérkodom a borsccsal. De valahogy mindig kicsit furcsának éreztem a gondolatot, hogy egy levesben együtt úszkál a hús meg a cékla. Meg szerettem is volna elkészíteni, mert általános iskolai orosz tanulmányaimból annyi maradt meg gasztronómiailag, hogy van a scsí meg a borscs. Ha pedig az ember már ilyen fába vágja a fejszéjét, hogy végigfőzi a világ legnépszerűbb legismertebb ételeit, akkor a borscs igazán nem maradhat ki. Meg ugye, annyi millió szláv csak nem tévedhet. Bár volt egy elég nagy tévedésük a XX. században. Oroszországban, Ukrajnában nemzeti étel, de állítólag ukrán eredetű, ezért a választásom a Kijevi borscsra esett, amit pampuskával készítettem el. A borscs lényege, hogy külön fő a hús és külön a zöldségek (meg hogy cékla van benne)
Szombaton korán ébredtem, és mint több háziasszony beszámolt róla, hogy az ilyen korai hétvégi ébredésekből nyert időt az ebéd megfőzésére szokták szánni, én is nekiláttam. Ezt nem is bántam meg, mert nem egy öt perc alatt összedobható étel.
A hozzávalók:
15 dkg konzerv fehérbab
60 dkg sertésborda felkockázva
1 fej vöröshagyma
3 sárgarépa
2 fehérrépa
4 cékla vékony csíkokra vágva
2 evőkanál zsír
3 evőkanál paradicsompüré
2 evőkanál borecet
½ zellergumó vékony csíkokra vágva
2 zöldpaprika vékony csíkokra vágva
2 nagy paradicsom csíkokra vágva
15 dkg káposzta vékony csíkokra vágva
1 babérlevél
4 gerezd fokhagyma összezúzva
4 dkg szalonna apró kockákra vágva
bors
1 evőkanál cukor
tejföl
Egy fazékba először is kb. 4 liter vízzel felrakjuk főni a megpucolt hagymát egészben, a sárgarépákat, a fehérrépákat és a felkockázott sertésbordát. Ugyanúgy, mint a húslevesnél lehabozzuk, és addig főzzük, amíg a hús puha nem lesz. Miután megfőtt a hús, kiszedjük a zöldségeket a levesből, a levest félretesszük.
Miközben fő a leves, a céklákat meghámozzuk, és vékony csíkokra vágjuk. Vigyázva, mert úgy fog a cékla, hogy még a keresztanyánk térgye kalácsa is cékla színű lesz.
Ha ezzel megvolnánk, akkor egy edénybe egy evőkanál zsíron elkezdjük párolni, majd pár perc után hozzáadjuk a paradicsompürét meg löttyintünk alá egy kis vizet, a borecetet, hogy oda ne égjen és közepes lángon lefedve kb. 15 percig pároljuk.
Változatosság kedvéért egy újabb edényt veszünk elő és belerakjuk a másik kanál zsírt, hozzáadjuk a levesből kivett és vékony csíkokra vágott sárgarépát (a fehérrépára és a hagymára már nem lesz szükségünk), a vékony csíkokra vágott fél zellert, a két paprikát, a paradicsomot és együtt szintén 15 percig pároljuk. Amikor ezzel kész vagyunk, van három edényünk, három féle részeredménnyel.
Most fogjuk és a leveses fazékba, amiben a hús is van, beleöntjük a céklás keverékünket, majd pedig a sárgarépás, zelleres, satöbbis keveréket, a káposztát, a babot, a babérlevelet, a mozsárban összetört fokhagymákat, a felkockázott szalonnákat és a cukrot, sózzuk, borsozzuk. Megkeverjük, felforraljuk, és fél óráig főzzük.
Tányérba szedjük, és egy kanál tejfölt teszünk rá.
Egy kanál borscs és egy harapás pampuska. Így esszük.
A pampuska a következő receptünk lesz.
A borscs szintén egy olyan különleges ízvilágú étel, aminek helye van egy gasztro-bakancslistán.
Értékelés: 4/5