Gyakorlat nélkül is könnyen, kevés munkával elkészíthető ínycsiklandó péksütemény.
Már egyszer sok éve készítettem pampuskit, de mint később beregszászi látogatásaim alkalmával rájöttem, nem túl autentikus módon. Történt, hogy Beregszász egyik szupermarketjében valahol a konzervek részlegén ínycsiklandó fokhagymaillatot éreztem, s mivel nem tudtam egyből azonosítani a forrást, segítséget kértem az eladótól, aki útba igazított, és megláttam ezeket a gyönyörűségeket.
Vásároltam belőlük, majd ki is ment a fejemből, amíg meg nem szereztem Olia Hercules: Mamushka című ukrán szakácskönyvét. Ez a könyv tavaly jelent meg, és hiánypótló volt a piacon, hiszen régóta igyekeztem jó ukrán szakácskönyvet is beszerezni, eddig sikertelenül.
Amint meghozta a posta és átlapoztam, az egyik első kép a pampuski volt. Nem teketóriáztam, azonnal beszereztem pár csokor petrezselyemzöldet. A többi hozzávaló valószínűleg mindenki konyhájában állandóan megtalálható.
Figyelem! Előző este kezdjük!
Hozzávalók:
15 g friss/vagy 7 g szárított élesztő
1 teáskanál kristálycukor
2,5 dl (1 csésze/cup) meleg víz
390 g (2,5 csésze/cup) kenyérliszt
1,5 teáskanál finom tengeri só
3 evőkanál olaj
4 gerezd fokhagyma
1-2 csokor petrezselyemzöld (mérettől függően)
1 tojás
tűzálló, kb. 24 centis edény.
A pampuski sütésének előestéjén a vízben elkeverjük és feloldjuk az élesztőt, majd a cukorral megetetjük.
Amíg felfut az élesztő, addig kimérjük a liszt felét. Beleöntjük az élesztős keveréket, és valamennyire összedolgozzuk, majd lefedve egy éjszakára a hűtőbe tesszük.
Másnap a tésztánkhoz hozzákeverjük a maradék lisztet és a sót, majd lisztezett felületen addig gyúrjuk, míg már nem ragad többé a kezünkhöz.
Nyolc egyenlő részre vágjuk a tésztát és kis gombócokat formázunk.
A tűzálló edényünket olajjal kikenjük, az első gombócot az edény közepére helyezzük, a többit meg köré, egyenlő távolságra egymástól, lefedjük és hagyjuk kelni, amíg kétszeresére nő, közben a sütőt 220 fokra előmelegítjük.
A pampuskit betesszük a sütőbe, közben egy mozsárban egy csipet són összetörjük a fokhagymát (vagy fokhagymaprésen átnyomjuk), a petrezselymet felaprítjuk, és mindkettőt összekeverjük az olajjal.
A tojást felverjük.
Sütőtől függően 15-20 perc után kivesszük a sütőből a pampuskit, megkenjük a felvert tojással, majd visszatesszük még 15-20 percre.
Ha megsült, kivesszük a sütőből és jól megkenjük a petrezselymes-fokhagymás olajunkkal. Melegen kínáljuk, főleg borscs mellé, de magában is kitűnő.
Kóstoló: Nehéz nem egyszerre megenni az egészet. A friss, ropogós, tészta iszonyúan finom tud lenni a petrezselymes-fokhagymás olajjal. Mindenképp Gasztrobakancslistás étel.