Miután Kultúrbakancslistánkról megtudtuk, hogy az ácsmesterség a mai japán területén alakult ki először 7000 évvel ezelőtt, nézzük meg, hogyan is készül a japánok "erőlevese" az osumashi.
Egy tál zavaros miso-leves megszokott látvány bármelyik japán étteremben, de csak akkor mondhatjuk el magunkról, hogy igazi japán autentikus élményben volt részünk, ha osumashi leves is szerepelt a menüben.
A miso-levestől eltérően az osumashi tökéletesen átlátszó, ezzel lehetőséget adva a szakácsnap, hogy bemutassa művészi érzékét a nagy körültekintéssel elkészített díszítésekkel, körítésekkel.
A leves szilárd hozzávalóit ezúttal is úgy választják meg, hogy ízben, formában és színben harmonizáljanak egymással, és megfeleljenek az adott évszaknak.
Az egyik legnépszerűbb hozzávaló a matsutake gomba.
Az osumashit gyakran többfogásos étkezés keretében tálalják fel, és mindig piros vagy fekete mázas tálban érkezik lefedve.
Ha el szeretnénk készíteni, hozzávalók:
7,5 dl (3 csésze/cup) víz
1 csomag dashi
1/2 teáskanál só
1/2 teáskanál szója szósz
8 szárított matsutake gomba
zöldhagyma zöldje rombusz alakban szeletelve
A vizet felforraljuk, hozzáadjuk a dashit, a sót és a szója szószt. Azonnal levesszük a tűzről, négyfelé szedjük, belehelyezünk tányéronként két gombát és megszórjuk a zöldhagyma szárral.
Az osumashi nekem nem érte el az ingerküszöbömet, nem kerül fel a Gasztrobakancslistánkra.